Prečo trénovať s monitorom tepovej frekvencie?

Tréning neznamená vždy pracovať rýchlejšie a tvrdšie. Jedným z najlepších spôsob ako zlepšiť svoju kondíciu a vidieť výsledky je tréning so správnou intenzitou. S monitorom tepovej frekvencie budete vždy vedieť, či je potreba ubrať, alebo pridať na intenzite záťaže.

I keď existuje veľa ukazovateľov ako vaše telo pracuje počas tréningu, napr. vnímanie námahy, dýchanie, fyzické pocity a podobne, žiadny z nich nie je tak spoľahlivý ako meranie tepovej frekvencie.

Každá osoba reaguje na fyzickú záťaž individuálne, v závislosti od veľkosti srdca, fyzickej zdatnosti, zručnosti a momentálnej dispozície. A práve s monitorom tepovej frekvencie viac porozumiete svojmu telu. S meračom tepovej frekvencie zlepšíte svoj športový výkon, ľahšie si osvojíte zdravší životný štýl, a monitor bude dobrým spoločníkom pri rehabilitácii, alebo regulácii hmotnosti. Nesmieme zabudnúť ani na motiváciu, ktorú vám merač tepu prinesie.

cropped-Run_3_LowRes.jpgMerač tepovej frekvencie môžeme (veľmi zjednodušene) rozdeliť na dva druhy. Jednoduché špottestery a pokročilé športtestery.

Jednoduché športtestery sú obmedzené svojimi funkciami. Samozrejme ponúkajú meranie tepu, ale ďalšie funkcie ako pripojenie k počítaču, alebo možnosť pripojenia ďalšieho príslušenstva u nich nenájdete. I cez to, že tieto športtestery už nijako nerozšírime, môžu vám poskytnúť radu cenných údajov o vašom tele.

Veľmi obľúbené jednoduché športtestery sú napríklad Sigma PC 15, Polar FT2 a FT1, Suunto T1C a iné.

Pokročilé športtestery potom môžeme doplniť napríklad o Footpod (snímač rýchlosti na topánku), alebo GPS modul a rozšíriť tak funkčnosť hodiniek o meranie rýchlosti a vzdialenosti. Niektoré modely športtesterov ponúkajú len niektoré funkcie, napríklad len pripojenie k počítaču. Iné zase ponúkajú od pripojenia k PC až po možnosť pripojenia cyklistických čidiel alebo GPS.

Takýmito veľmi pokročilými športtesterami sú napríklad Polar RS800CX Edition, Polar FT80, Garmin Forerunner 405 HR, alebo Suunto t6c.

Pri výbere merača tepu si preto prečítajte všetky informácie o produkte, prípade si nájdete na webe recenzie na daný model.