Športové hodinky na behanie

Športové hodinky pre bežcov sú dnes už viac ako stopky na zápästí. Väčšina modelov pre bežcov ponúka niekoľko základných funkcií, ktoré umožnia sledovať, nahrávať, analyzovať a vďaka tomu optimalizovať tréning a zlepšiť svoju kondíciu.

Tí z vás, ktorí pravidelne behajú a chcú mať prehľad o všetkých svojich časoch, budú vo svojich hodinkách potrebovať funkciu Lap Recall. Lap Recall vám umožní uchovávať záznamy jednotlivých tréningových behov. Budete tak môcť v budúcnosti vyvolať z pamäti jednotlivé tréningy a sledovať, či dochádza k zlepšeniu kondície.

Odpočítavanie je ďalšou dobre využiteľnou funkciu. Ide v podstate o časovač, ktorý odpočítava prednastavený počet minút alebo sekúnd k nule. Ako náhle dosiahne nulu, zaznie alarm. Spojené sekvencie odpočítavania časovača označovaných často ako Interval Timer sú lepšie, než samostatné odpočítavanie. Intervalový časovač je skvelý spôsob ako naplánovať jednotlivé etapy behu. Napríklad prvý odpočet = mierny klus, nastavíte na dve minúty, druhý odpočet = šprint, bude trvať tri minúty a tretí odpočet = mierny klus, nastavíte na dve minúty. Odpočty budú na seba plynule nadväzovať a po skončení každého odpočítania budete zvukovou signalizáciou upozornení, že končí jeden odpočet a nastupuje ďalší.

running-573762_1280Niektoré hodinky ponúkajú funkciu “Čas dokončenia”. Táto funkcia funguje tak, že do prístroja zadáte vzdialenosť a cieľový čas, ktorý chcete na túto vzdialenosť dosiahnuť. Potom môžete po každom kilometri sledovať, ako sa vám darí dodržiavať naplánovaný čas, či dosiahnete časový rekord, alebo je potreba viac zabrať, aby ste dodržali časový plán. Je to užitočná funkcia pre kontrolu naplánovaného času, na druhej strane je potreba po ubehnutí (napr. 1 km) ručne stlačiť tlačidlo a skontrolovať údaje.

Monitorovanie rýchlosti a vzdialenosti je pre bežcov asi tou najpodstatnejšie funkciou. Existujú rôzne technológie, ktoré umožnia zobrazenie rýchlosti a vzdialenosti.
Najlacnejší, ale aj najmenej presný je krokomer, ktorý počíta počet krokov a na základe počtu a dĺžky kroku vypočíta rýchlosť a vzdialenosť.

Podobný, ale presnejší je Foot Pod, v podobe malej krabičky upevnenej šnúrkami na bežeckej topánke. Vypočíta vašu rýchlosť a vzdialenosť na základe pohybu nohy vo vzduchu. Foot Pod môže merať aj kadenciu. Najpresnejšie, ale aj najdrahšie je meranie rýchlosti a vzdialenosti pomocou GPS.

Pri výbere hodiniek s GPS sa stretnete s dvoma variantmi. Je to buď GPS zabudovaná priamo v hodinkách, alebo samostatná GPS, ktorá bezdrôtovo vysiela údaje o rýchlosti a vzdialenosti do hodiniek. Oba typy GPS sa ľahko ovládajú a ani nosenie samostatnej bezdrôtovej GPS neprináša problémy. Samostatnú GPS ľahko umiestnite vďaka pružnému popruhu na rukáv bundy, tričká, alebo pomocou karabínky na batoh, či len tak strčíte do vrecka nohavíc. Jediný problém, s ktorým sa môžete stretnúť je príjem signálu. K výpočtu rýchlosti a vzdialenosti je potrebný príjem z 3-4 satelitov, čo vyžaduje mať nad sebou voľný priestor k oblohe. Strata signálu môže nastať medzi vysokými budovami a stromami. Avšak po obnovení signálov hodiniek prepočítajú rýchlosť a vzdialenosť za dobu, kedy nebol signál.

Veľmi vhodné je, ak počas tréningu môžete sledovať svoju TF a nastaviť si tréningové zóny. Viete potom presne, kedy spaľujete tréningom tuky a kedy zlepšujete kondíciu. Sledovanie TF vám pomôže správne rozložiť sily a nemalo by sa vám stať, že pri behu nasadíte zo začiatku príliš vysoké tempo a pred dokončením vytýčenej trasy budete vyčerpaní a nebudete môcť dobehnúť do cieľa.

Kto to myslí so športom vážne, mal by myslieť pri výbere Športtesteru na možnosť prenosu dát do PC. Pomocou softvéru potom budete môcť ukladať dlhodobo jednotlivé tréningy, viesť si denník, vytvárať grafy zlepšovania a online zdieľať svoje skúsenosti s ľuďmi po celom svete.

Samozrejme, že pri výbere vhodného športtesteru zohrá svoju úlohu aj cena prístroja. Preto je potreba v kľude popremýšľať, ktoré funkcie budete u hodiniek potrebovať. Môžete si vziať ceruzku a papier a pri jednotlivých vhodných modelov si vypísať, ktoré funkcie budete využívať. Najvyšší počet využiteľných funkcií bude dobrým vodítkom pri výbere.

Nie vždy platí, že najdrahšie hodinky budú pre vás najvhodnejšie.

Je veľa faktorov, na ktoré by ste mali brať ohľad pri kúpe tréningových hodiniek. Čo už by ste mali brať do úvahy menej, alebo vôbec je napríklad vzhľad športtesteru. K čomu vám budú krásne hodinky, keď z nich nedostanete údaje, ktoré potrebujete? Tiež sa nenechajte zlákať nadbytočnými funkciami, ktoré na prvý pohľad vyzerajú síce cool, ale neskôr zistíte, že sú vám k ničomu.

Ešte stále si nie ste istí, ktoré tréningové hodinky by boli pre vás vhodné? Pomôžeme vám v rozhodovaní ponukou niekoľkých vhodných modelov od známych výrobcov zaoberajúcich sa vývojom a výrobou športových hodiniek ako pre začínajúcich bežcov, tak pre profesionálov. Medzi hlavných výrobcov športových hodiniek určených pre beh patria najmä firmy Polar, Garmin, Suunto, Beurer, Sigma.