Merače tepu

010-00743-73-3Monitory srdcovej frekvencie sú zariadenia, ktoré merajú tep vášho srdca v reálnom čase. Počas posledných desaťročí o ne enormne vzrástol záujem. Rôzne lekárske štúdie totiž dokazujú, o koľko sa zlepšili výkony a kondície bežcov, cyklistov, triatlonistov či lyžiarov práve pomocou merania TF a správne naplánovanému tréningu.

Monitory srdcovej frekvencie vám dajú vedieť ako tvrdo pracujete. Bez sledovania TF môžete trénovať tvrdšie, než je vhodné a namiesto toho, aby sa vaša kondícia zlepšovala, budete strácať silu. Pomocou športtesteru sa naučíte poznať lepšie svoje telo a ľahko odhadnete svoje možnosti.

Monitory srdcovej frekvencie síce majú spoločné rysy, ale existujú medzi nimi aj rozdiely.
Hlavným rozdielom je spôsob snímania TF. Jednou z možností snímania TF je pomôcť hrudného pásu s vysielačom, ktorý namerané hodnoty vysiela do hodiniek. Druhou možnosťou je snímanie tepu bez hrudného pásu iba pomocou čidla umiestneného v hodinkách.

Mnoho začínajúcich športovcov je presvedčených, že tréning s hrudným pásom je nepohodlný.

Opak je pravdou. Ak je váš tréning dynamický, čoskoro zistíte, že ďaleko pohodlnejšie je mať na tele hrudný pás so snímačom TF, ktorý neustále vysiela do hodiniek umiestnených na zápästí namerané hodnoty a vy ste pohľadom informovaní o aktuálnom tepe, ako keď musíte údaj o TF vyvolať stlačením a pridržaním tlačidla zakaždým, keď chcete poznať TF.

Snímače TF bez hrudného pásu sú vhodné pre chôdzu, pre kardiakov pri rekonvalescencii, pre ľahké cvičenie po chorobe alebo pri rehabilitácii. Sú tiež veľmi pohodlné pri meraní kľudovej TF, kedy nie je potreba po prebudení upevňovať hrudný pás so snímačom.

Ak sa rozhodnete pre kúpu monitora TF s hrudným pásom, i tu sa stretnete s rozdielmi.
Hlavným kritériom pri kúpe bude prenos signálov. Tu dobre zvážte, či budete cvičiť v posilňovni, alebo s partiou kamarátov či s partnerom. Ak je predpoklad, že nebudete trénovať sami, voľte radšej kódovaný prenos signálu TF, nedôjde tak k tomu, že sa vám na hodinkách zobrazí TF cvičiaceho suseda.

Snímač TF by mal mať takisto možnosť výmeny batérie užívateľom, čo väčšina výrobcov umožňuje. Je dobré, ak monitor TF umožní nastavenie tréningovej zóny a upozorní alarmom na prekročenie hornej alebo spodnej hranice zóny.

Kto chce svoje namerané hodnoty sledovať po určitú dobu, mal by prihliadať na to, akou pamäťou hodinky disponujú. Základné modely vám mnohokrát uložia do pamäti iba jeden tréning a pri spustení nového záznamu tréningu sú predchádzajúce dáta vymazané. Vyspelejšie modely ukladajú do pamäte namerané údaje z tréningu po niekoľko týždňov až mesiacov. Väčšina údajov ukladaných do pamäti je:

  • O čase strávenom v jednotlivých tréningových zónach.
  • O spálených kalóriách za jednotlivé tréningy i za celú dobu cvičenia.
  • Údaje o priemernej a maximálnej SF počas jednotlivých cvičení.
  • A rôzne percentuálne vyhodnotenia, napríklad koľko % tuku ste spálili počas tréningu.

010-00743-72Dôležitým faktorom pri správnom tréningu je tiež doba odpočinku. Niektoré monitory srdcovej frekvencie majú túto funkciu, kedy vám po odcvičenej dobe odporučia ako postupovať ďalej, napríklad na ďalší deň odporučia iba ľahký tréning alebo dobu odpočinku. Kto to myslí s tréningom vážne, stojí za to kúpiť športtester s touto funkciou.

Športtestery s hrudným pásom fungujú tak, že zachytia elektrické impulzy vysielané srdcom pomocou elektród v snímači hrudného pásu umiestnených obvykle 10 cm na každú stranu od stredu hrudníka. Pre snímanie silného jasného tepu je dôležité, aby snímacie elektródy boli navlhčené, a to buď vodou alebo pomocou elektrovodivých gélov. Počas cvičenia už väčšinou nie je potreba vykonávať žiadne ďalšie vlhčenia elektród, pretože pot bude vytvárať vlhkosť prirodzene.

Keďže voda a elektronika v hodinkách nie sú dobrými kamarátmi (zlý prenos FM vĺn pod vodou), väčšina monitorov TF nie je určená pre meranie TF vo vode. Hodinky sú síce zvyčajne vodeodolné, ale aj keď sú vodeodolné do 10 metrov, nikdy by ste nemali používať tlačidlá hodiniek pod vodou. Takéto typy hodiniek radíme medzi športové hodinky, a v týchto kategóriách ich nájdete aj v eshopoch.