Ako sa starať o hrudný pás

Hrudný pás je dôležitou súčasťou športtesteru a preto by mal byť v dobrom stave. K tomu, aby fungoval čo najlepšie a najdlhšie je potrebné sa o hrudný pás dobre starať. Pýtate sa prečo?

imageV prvom rade je potrebné uvedomiť si niektoré dôležité vlastnosti hrudného pásu. Hrudný pás nemá vypínač. Preto sa spúšťa a vypína automaticky, pokiaľ zaznamená zvýšenú elektrickú vodivosť. Keď priložíte hrudný pás k telu, automaticky sa spustí. Po ukončení aktivity, kedy hrudný pás nezaznamená elektrickú vodivosť po dobu približne 15 minút, sa hrudný pás sám vypne. Tým sa šetria batérie.

Problém nastáva napríklad v momente, kedy po tréningu mokrý spotený hrudný pás zamotáte spolu s mokrým uterákom a hodíte do tašky. Hrudný pás je vďaka zvýšenej elektrickej vodivosti stále zapnutý. A batérie sa vybíjajú. Tento prípad nie je nijako neobvyklý. Môže sa tiež stať, že hrudný pás s mokrým popruhom zmotáte a uložíte do tašky. Opäť sa hrudný pás nemusí vypnúť, pretože zaznamenáva zvýšenú elektrickú vodivosť.

Pokiaľ hrudný pás neumyjete po každom použití začne sa v ňom usadzovať soľ z potu. Pokiaľ soľ dosiahne určité koncentrácie, stáva sa, že takto nasolený popruh zadržuje vodu i zo vzduchu a stáva sa tak trvale vodivý. Tým zostáva hrudný pás stále zapnutý a výdrž batérie sa skracuje.

 

Ako sa teda starať o hrudný pás?

Pokiaľ je to technicky možné, dajte dole snímač (vysielač) z popruhu (napr. pri Polar Wearlink, Suunto Comfort belt, Garmin Premium HR Belt a pod.) hneď po ukončení tréningu/cvičenia. Tým hrudný pás prestane zachycovať vodivosť, lebo kontaktné plochy sú oddelené od samotného snímača a vypne sa. Textilný popruh s kontaktnými plochami vyperte v rukách vo vlažnej vode a osušte.

Pokiaľ je snímač/vysielač neoddeliteľnou súčasťou hrudného pásu (napríklad pri Sigma, Beurer a ďalších lacnejších športtesteroch) je potrebné po tréningu dobre umyť hrudný pás, hlavne v miestach, kde sú kontaktné plochy pásu a riadne vysušiť. Popruh je dobré občas tiež vyprať.

Umytý a osušený hrudný pás držte v suchu. Suchý pás v mokrom ručníku, alebo vo vlhkej nevetranej taške sa môže vďaka vysokej vlhkosti opäť spustiť.