Suunto Core

image (1)Mnohými cenami ohodnotené Suunto Core zhromažďuje presné dáta a informácie, bez ktorých sa nezaobídete pri outdoorových aktivitách. Suunto Core sa so svojimi funkciami ABC (altimeter – výškomer, barometer, compass) stalo obľúbenou značkou pre mnoho športov. Tento presný inštrument pracuje v štyroch módoch a pre ovládanie si môžete zvoliť jeden zo štyroch jazykov.

Podsvietenie displeja ponúka dve varianty použitia, buď zapnete podsvietenie tlačidlom light (svetlo), alebo navolíte podsvietenie displeja, ktoré sa aktivuje stlačením ktoréhokoľvek tlačidla. Funkcia duálny čas bude zobrazovať čas v ktoromkoľvek mieste na zemi a zároveň vás informovať, koľko hodín je u vás doma.

Chcete zobraziť čas západu a východu slnka, aby ste napríklad neboli zaskočení náhlou tmou? Stačí, keď z ponuky v menu vyberiete mesto, kde sa nachádzate, alebo najbližšie mesto v časovom pásme, kde práve ste a vaše hodinky od Suunto Core vám včas ukážu západ aj východ slnka.

Hodinky môžete využiť i ako budík, po zazvonení jednoducho vypnete, alebo zapnete opätovné budenie a vychutnáte si tak až 12 krát päť minút spánku. Mód alti / baro ponúka štyri profily: Altimeter, Barometer, depth meter a automatic.

cropped-bg7.jpgSuunto Core nepretržite merajú absolútny atmosférický tlak. Na základe týchto údajov a referenčných hodnôt kalkulujú nadmorskú výšku a atmosférický tlak na hladine mora. Ak sa zaoberáte outdoorovými aktivitami, ku ktorým potrebujete poznať atmosférický tlak, musíte zadať referenčnú nadmorskú výšku miest, kde sa nachádzate. Táto hodnota je uvedená vo väčšine topografických máp. Teraz bude vaše Suunto Core udávať presné hodnoty.

Profil Altimeter by ste mali zvoliť pri outdoorových aktivitách, kde sa mení nadmorská výška a Barometer tam, kde sa nadmorská výška nemení. Ak si nie ste istí aký profil zvoliť, potom nechajte rozhodovať za vás automatický profil.

Funkcia indikátor tendencie počasia vás bude aktuálne informovať o vývoji počasia. Ak indikátor ukáže, že tlak konštantne klesá, tak s veľkou pravdepodobnosťou očakávajte daždivé počasie, ak ale tlak stúpa, čaká vás s veľkou pravdepodobnosťou slnečné počasie.

Pre tých, ktorí chcú sledovať prekonaný výškový rozdiel, je tu funkcia meranie rozdielu nadmorskej výšky. Zobrazí rozdiel medzi východiskovým bodom a aktuálnou polohou. Ak sa venujete aktivitám, pri ktorých sa mení nadmorská výška, môžete všetko ukladať do pamäte a uchované informácie si prezrieť neskôr.

Depth meter (hĺbkomer) využijete pri šnorchlovaní. Až do hĺbky 10 metrov bude zobrazovať vašu aktuálnu a maximálnu hĺbku ponoru, teplotu a čas ponoru.
Kompas vám zase pomôže s orientáciou v neznámom teréne. Avšak kompasy zameriavajú magnetický sever, to je oblasť nad zemeguľou, kde sa nachádza magnetické pole Zeme. Keďže magnetický sever a skutočný sever nie sú na rovnakom mieste, musíte nastaviť túto odchýlku (deklináciu) na kompase. Uhol medzi magnetickým a skutočným severom je vaša deklinácia. Hodnota deklinácie je vyznačená na topografických mapách. Oblasť magnetického severu sa každý rok mení, preto je najjednoduchšie získať aktuálnu deklináciu na internete.

Dnes už bežné funkcie ako je čas, dátum, alarm, uzamknutie tlačidiel … sú u Suunto Core samozrejmosťou. Suunto Core ponúka niekoľko variantov dizajnu a možnosť výmeny náramku. Suunto Core je vždy dobrá voľba.

Suunto Core funkcie:

 • Výškomer (Altimeter)
  Meranie rozdielu nadmorských výšok, logbook, automatický mód.
 • Barometer
  Storm Alarm, indikátor tendencie počasia, graf počasia.
 • Kompas
  Otočná ružica, digitálny azimut, jednoduchá kalibrácia.
 • Hĺbkomer
  Maximálna meraná hĺbka 10 m.
 • Časové funkcie
  Východ / západ slnka, duálny čas, časový odpočet, stopky.
  Zámok tlačidiel, menu v 4 jazykoch, podsvietenie displeja, vodotesnosť 30 m.

Rada Suunto Core je dostupná aj v tomto eshope.